SILS

2nd Joint AIC-SILS conferenceFlorence, September 15-18 2014

1 2 3 4

reserved area

remember password

Committees

Sponsors


Under the patronage of


comune di firenze








Schedule and Program

foto 1
Click on the image to enlarge.

The pdf version of the provisional timetable can be found here

Monday, September 15 2014
Aula Magna Rettorato, Università degli Studi di Firenze, P.zza S. Marco 4

12:00-14:00: Registration

14:00 – 14:30: Open Ceremony: Welcome from authorities
(Chairs: Michele Saviano, President of AIC, Federico Boscherini, President of SILS)
14:00 – 14:10: Prof. Alberto Tesi, dean of the University of Florence
14:10 - 14:20: Prof. Cristina Giachi, deputy mayor of the city of Florence
14:20 – 14:30: Dr. Luigi Ambrosio, Director of the Chemical Sciences and Materials Technology Department, CNR.

14:30 – 15:15: Plenary Lectures (Chair: Carlo Mealli)
Marine Cotte “Synchrotron-based Micro-analytical Techniques in the Studies of Art and Historical Artifacts”

15:15 – 15:40: AICNardelli Prize (Chair: Michele Saviano)
Rossella Arletti “Impose Pressure and Change Technology: Pressure-induced intrusion and organized nanostructures in zeolites”

15:40 – 15:55: AIC Ph.D. Thesis Award (Chair: Michele Saviano)
Paolo Lotti "Cancrinite-group minerals at non-ambient conditions: a model of the elastic behavior and structure evolution"

15:55 – 16:00: AIC Master Degree Thesis Award (Chair: Michele Saviano)
Valentina Loconte(Poster #1)

16:00-16:20: SILS-BioGem Award for bio-medical applications (Chair: Federico Boscherini)
Enrico Junior Baldassarri “Unravelling the Counter-ion Effects on Guanosine Self-Assembly: an Extended Structural Study”

16:20-16:40: SILS–SPECS Award (Chair: Federico Boscherini)
Mattea Carmen Castrovilli “Elementary processes of radiation damage in organic molecules of biological interest”

16:40-17:00: SILS-BRUKER Ph.D. Award (Chair: Federico Boscherini)
Lara Gigli “Synchrotron XRPD evidence of highly organized dye molecules in 1D nanochannels of Zeolite L”

17:00-17:30: Coffee break

17:30-17:45: Celebration of the International Year of Crystallography (Chair: AlessiaBacchi)
17:45-18:15: Davide Viterbo “Incontri ravvicinati con cristallografi che ne hanno fatto la storia”
18:15-18:45: Luigi Dei “Cristalli, musica, poesia: è tutta questione di simmetria!”

Tuesday, September 16 2014
Chiostro del Maglio, via Venezia, 5

9:00–9:45: Plenary Lecture (Chair: Giuseppe Zanotti)
Dmitri Svergun “Synergistic use of Biological Small Angle X-ray Scattering with Macromolecular Crystallography”

9:45-10:15: Coffee Break

10:15-12:15: MS1 & MS6

MS1:Structural Biology at High and Low Angles
Chairs: Paolo Mariani, Massimiliano Perduca (Auditorium)

10:15-10:45: Silvia Onesti “Macromolecular machines involved in DNA replication: an integrated structural biology approach”
10:45- 11:15: Adam Round “BioSAXS – Current possibilities for low resolution structural and functional studies”
11:15-11:35: Daniele de Sanctis “The ESRF Structural Biology beamlines”
11:35-11:55: Michele Cianci “EMBL P13 beamline at PETRA III @DESY: harnessing sulfur anomalous signal from biological macromolecules with a 4.6keV X-ray beam”
11:55-12:15: Alessandra Del Giudice “Structural insights into the shape and assembly of photosynthetic GAPDH/CP12/PRK complex by small angle X-ray scattering”

MS6:Nano-Crystal Growth and Characterization
Chairs: Massimo Longo, Silvia Milita (Conference Room)

10:15-10:45: Lucia Sorba “Growth of III-V nanowires: from fundamental physics to device applications”
10:45- 11:15: Giuseppe Nicotra “Advanced characterisation from the nanoscale to the single atom through (S)TEM”
11:15-11:35: DavideCalestani “Surface functionalization of ZnO nanostructures: designing material properties at nanoscale”
11:35-11:55: AntonellaGuagliardi “Unravelling the Growth of Pt Nanorods inside a Porous Matrix by Total Scattering Debye Function Analysis”
11:55-12:15: Giulio IsaccoLampronti “Direct observation of intermediates in a thermodynamically controlled solid-state dynamic covalent reaction”

12:15-13:15: Commercial Presentation I (Auditorium)

12:15-12:35: Lucia Robba (Bruker) “True data of the real nanoworld – N8 HORIZON”
12:35-12:55: DubravkaŠišak Jung (Dectris) “Advanced X-ray diffraction analysis using single-photon-counting detectors”
12:55-13:15: Paul Pennartz (Rigaku): “New 2D detectors and solutions for RigakuSmartLab(tm) Systems and recent developments in X-ray optics“

13:15-14:30 Lunch & Poster Session

14:30-16:30: MS3 & MS4

MS3: Probing Structure, Properties and Transformation Processes of Materials under Extreme Conditions
Chairs: Marco Merlini, Nicola Casati (Auditorium)

14:30-15:00: Mario Santoro “High pressure synthesis of novel materials”
15:00-15:30: Michael Hanfland “Crystallography at extreme conditions”
15:30-15:50: Ross John Angel “EosFit7: A new program for equation of state analysis”
15:50-16:10: RaffaellaTorchio “High pressure and low temperature structure and magnetism of cobalt”
16:10-16:30: Arianna Lanza “Pressure-induced structural and magnetic transformations in [(CuF2(H2O)2)x(pyz)] polymers”

MS4:New Frontiers in Methods and Techniques
Chairs: Ralf Menk, DritanSiliqi (Conference Room)

14:30-15:00: CinziaGiannini “Exploiting high brilliance synchrotron-like micro-focused beams in a table-top facility to study nano- and bio-materials”
15:00-15:30: Bernd Schmitt “Beyond PILATUS and Mythen: New frontier detectors for x-ray diffraction”
15:30-15:50: Francesco Carlà “In-situ Investigation of Electrochemical Growth Processes by Surface X-ray Diffraction”
15:50-16:10: PieroTorelli “APE beamline: a spectroscopic tool toward the investigation of magnetic properties in-operando conditions”
16:10-16:30: Nicola Corriero “QUALX2.0: a qualitative analysis program inquiring a freely available database”

16:30-16:50 Coffee Break

16:50-18:35:Large Scale Facilities Updates (Chair: Federico Boscherini) (Auditorium)
16:50-17:15: Francesco Sette: ESRF
17:15-17:40: Maya Kiskinova Elettra and FERMI
17:40-17:55: GianlucaGeloni: XFEL
17:55-18:10: Giorgio Rossi: ESFRI (European Strategy Forum on Research Infrastructures)
18:10-18:25: Giacomo Ghirighelli: CNR Commission of Synchrotron Radiation and Neutrons
18:25-18:35: Massimo Ferrario: Activities in Frascati

18:40-19:30: SILS Assembly (Auditorium)

20:30: Social Dinner at Palazzo Borghese


Wednesday, September 17 2014
Chiostro del Maglio, via Venezia, 5

9:00–9:45: Plenary Lecture (Chair: Diego Gatta)
Christian Serre “From in/ex situ studies to applications of porous MOFs”

9:45-10:15: Coffee Break

10:15-12:15: MS5 & MS2

MS5:News from the Crystal-Chemistry of Inorganic Compounds: from Nature to Tailor-Made Materials
Chairs: Giuseppe Cruciani , Ferdinando Costantino (Auditorium)

10:15-10:45: Angiolina Comotti “In situ polymerization and rotor dynamics in Porous Materials”
10:45-11:15: Enrico Mugnaioli “Biominerals by electron and synchrotron X-ray powder diffraction”
11:15-11:35: Maria Victoria-Rodríguez “Gas adsorption study on HKUST-1 of different particle size”
11:35-11:55: Elisa Boanini “Interaction of Calcium Phosphates with Bisphosphonates: from Composite Crystals to Calcium Phosphates Digestion”
11:55-12:15: Matteo Ardit “Spontaneous strain variation and thermodynamic properties through the monoclinic/ orthorhombic phase transition of ZSM-5 zeolite”

MS2: Industrial Applications of Crystallography and Synchrotron Radiation
Chairs: Marco Peloi, Fabia Gozzo (Conference Room)

10:15-10:45: Bernd Hinrichsen “Shedding light on the Structure of Novel Perovskite Photovoltaic Material”
10:45-11:15: Roberto Millini “Crystallography in an Industrial Research Laboratory: the experience of ENI”
11:15-11:35: Nicola Casati “Time is money: high throughput synchrotron XRPD“
11:35-11:55: Ed Mitchel “Industry at synchrotrons: a necessary evil or a win-win situation?
11:55-12:15: Lucia Maini “Multivariate analysis and Rietveld refinement for quantification of inorganic additives in animal feeds”

12:15-12:55: Commercial Presentation II (Auditorium)

12:15-12:35: ZoltánGál (Agilent): “Use of a single crystal diffractometer for polycrystalline sample characterization”
12:35-12:55: Eric Hovestreydt (Bruker): “Light-Atom Absolute Configuration Determination at Different Wavelengths”

12:55-14:30 Lunch & Poster Session

14:30-16:30: MS7 & MS8

MS7: Nano and Advanced Materials: the Diffraction and Spectroscopy Points of View
Chairs: Alberto Morgante, Matteo Leoni (Auditorium)

14:30: 15:00: Elisa Miniussi “Fine Tuning of Graphene-Metal Interaction”
15:00-15:30: Luca Palin “Investigation of layered and disordered materials by XRPD Raman and NMR”
15:30-15:50: AntonellaIadecola “Local strucure of nanostructured V2O5 probed by x-ray absorption spectroscopy”
15:50-16:10: Paolo Moras “Free-standing vs. Ag(111)-supported: substrate effects on silicene properties”
16:10-16:30: Lise Pascale “Evidence of superconductivity in ordered tetragonal YBa2Cu3O7-x micro-crystals induced by chemical substitution”

MS8: Advanced Radiation Sources
Chairs: EnricaChiadroni, Andrea Lausi (Conference Room)

14:30: 15:00: Leonida Antonio Gizzi “All-optical X-ray and gamma-ray sources driven by ultraintense lasers”
15:00-15:30: Riccardo Cucini “Time resolved nanoscale dynamics in condensed matter: The TIMER project”
15:30-15:50: Stefano Lupi “Terahertz Radiation for Non linear and Pump-Probe Spectroscopy”
15:50-16:10: Fabio Villa “Two colors FEL at SPARC_LAB”
16:10-16:30: Alberto Bacci “Physics and Perspectives of Thomson/Compton Sources”

16:30-17:00: Coffee Break

End of the Joint SILS – AIC Congress

17:00-19:00: AIC General Assembly (Auditorium)


Thursday, September 18 2014
Chiostro del Maglio, via Venezia, 5

9:00–9:45: Plenary Lecture (Chair: Patrizia Rossi)
Davide M. Proserpio “Periodic Structures and Crystal Chemistry: A history of the topological approach to crystal chemistry by means of the cds net”.

9:45-10:15: Coffee Break

10:15-12:35: MS9 & MS10

MS9: Structure-Property Correlation in Molecular Crystals
Chair: Roberto Centore (Auditorium)

10:15-10:45: Alessandra Crispini “Intermolecular interactions in the design of molecular materials and their properties”
10:45-11:15: Fabrizia Grepioni“From drugs to pigments and sensors: co-crystallization as a flexible tool for properties enhancement of molecular materials”
11:15-11:35: Davide Capucci “Trapping liquid drugs in cocrystals and MOFs”
11:35-11:55: Fabiola Liscio “Does the organic field effect transistor operation affect molecular film structure?”
11:55-12:15: Werner Oberhauser “Linear α-Olefins Obtained with Structural Isomers of a Dinuclear Palladium Tetra-phosphanedioxide Complex”
12:15-12:35: Consiglia Tedesco “Towards the control of the solid state assembly of cyclic peptoids”

MS10:Mathematical Crystallography
Chair: Stefano Leoni (Conference Room)

10:15-10:45: Charlotte Bonneau “Why do we have to learn about crystal nets?”
10:45-11:15: ArinaPankowa “New Tools for Taxonomy of Nanoclusters in Intermetallics”
11:15-11:35: Mario Valle “Crystal fingerprints space a novel paradigm to study crystal structures sets”
11:35-11:55: Igor Baburin “From abstract nets to chemical compounds: applications to porous solids”
11:55-12:15: Senja Barthel “How knot theory can contribute to crystallography (tangled and braided structures)”
12:15-12:35: Ruggero Gabbrielli “Periodic simple tiling as models for monodispersed foam”

12:35-13:00: AIC Closing Ceremony (Auditorium)



© 2014 Associazione Italiana Cristallografia